1 Aralık 2011 Perşembe

Cilt Bakım Rutini

Wishlist postu hazırlamadan yeni yıl dileklerini aradan çıkardığıma göre (bkz:not) asıl konuya geçebilirim. Bloglarda dolaşan cilt bakımı ve makyaj mimini görmüşsünüzdür. (Görmediyseniz sizi buraya alalım.) Nadiren cilt makyajı yapan, makyaj rutinininde de değişmeyen iki unsuru göz kalemi/rimel olan sıkıcı biri için makyaj kısmını geçmeyi uygun buldum. Düzenli cilt bakımına birkaç yıldır özen gösteriyorum. Tercihim dermokozmetik markalardan yana, kullandığım ürünleri sürekli değiştirerek cildim için en uygun olanı bulmaya çalışıyorum. Sabahları yüzümü jel temizleyici ile yıkadıktan sonra göz kremi ve güneş korumalı nemlendiricimi sürüyorum. Akşamları makyaj temizleyici (bioderma sensibio h20) ile göz (ve varsa yüz) makyajımı siliyorum, yüzümü yıkıyorum, tonikle temizliyorum, ardından göz kremi ve nemlendiricimi sürüyorum. Haftada birkaç kez de AHA losyonunu kullanıyorum. 

cilt bakımı

Yüzünü günde kaç kez yıkarsın?
2 kez, sabah ve akşam.

Cilt tipin nedir? 
Karma (yağlıya dönük) ve hassas.

Şu an kullandığın yüz yıkama ürünün nedir? 
Avene Gentle Gel Cleanser. Sabun içeren ve bol miktarda köpüren temizleyicileri sevmiyorum. Bu ürün bol miktarda termal su ve minik tanecikler içeriyor. En güzeli de köpürmüyor. Yedekte DDF Sensitive Skin Cleansing Jel var. Onun incelemesi de burada.

Peeling yapar mısın? 
[Peeling sayıılıyor mu?] DCL'in AHA içeren losyonunu kullanıyorum.

Nemlendiricin nedir? 
DDF Ultra-Lite Oil-Free Mousturizing Dew. Cildimi yağlandırmadan nemlendiriyor, çok memnunum. Detaylı inceleme için tıklayın.

Çillerin var mı? 
Yok

Göz kremi kullanıyor musun?
The Body Shop'un E vitaminli göz kremini kullanıyorum.

Cildin akneye meyilli midir?
Değil ama maalesef şanslı da değilim. Seboreik dermatit denilen bir cilt sorunum var. Cildime düzenli bakmazsam kızarıklıklar ve soyulmalar oluyor.

Güneş koruyucu kullanıyor musun? 
Açık tenli olduğum için yazın 50 faktör güneş koruyucu kullanıyorum. Kışın ayrı güneş koruyucu yerine güneş koruması bulunan nemlendiricileri tercih ediyorum.

Bunların yanında bol meyve yemeye ve su içmeye dikkat ediyorum. Siz cildinize nasıl bakıyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz?


[Not: Bloggerlar nasıl koordine çalışıyor şaşıyorum bazen. Mesela bugün birçok blogger -sözleşmiş gibi- 2012 için wishlistlerini yayınlamaya başladılar. Kasım'da Aşk Başkadır havasından yeni yıla geçiş modu senenin son ayının ilk gününün gelmesini bekliyormuş meğer. İnsanlar her yıl için wishlist hazırlamaya, yeni ajandalar ve takvimler almaya başlarken ben de garip sorgulamalar içinde buluyorum kendimi. Wishlistlerdeki istekler bir yıl içinde mi tamamlanacak acaba, yoksa insanlar her yıl yeni wishlist hazırlarken daha geniş zamanları mı düşünüyorlar? Benim her yıl içini doldurup programlı yaşama umuduyla aldığım ve her yıl boş kalan ajandalarımı düşünüyorum. Nasıl özeniyorum saatlerini, günlerini planlayarak o plana göre yaşayabilen insanlara... Yeni yıldan sadece 2 ulaşılabilir isteğim var. Birincisi tezimi tamamlamak, ikincisi de uzun süreli yurtdışına çıkmak. (Diğer isteklerimin çoğu ikinciye bağlı olarak gerçekleşecek...) ]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılar hakkında fikirlerinizi paylaşın!